Personel & Zimmet Takip Programı (KZT-v.5) foruma eklenmiştir. 
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1676.0

Gönderen Konu: Farklı sayfalarda aynı satırları belirleme  (Okunma sayısı 6237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haydaral

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: Haydar Alkan
  • Doğum Yılınız: 1980
  • İl / İlçe: Çankırı / Korgun
  • Mesleğiniz: Öğretmen
Farklı sayfalarda aynı satırları belirleme
« : 03 Ocak 2017, 23:19:19 »
Sevgili üyeler merhaba;

Uzman yardımına ihtiyaç duyduğum bir noktada sizlere danışmak durumundayım... Öğrenciler için hazırlanmış bir ölçme değerlendirme tablomuz var. Burada zümre öğretmenlerimizle birlikte öğrencilere uyguladığımız testlere ilişkin ölçme kurallarını tutuyoruz. Maksadımız, sınıflar bazında geçmişte yapılmış testlerde koyulan baraj ve ölçme kurallarına göre sınav zorluklarını artırıp azaltmak...

Hedefimiz: "Uygulanacak Kurallar" sayfasında var olan tüm dolu satırlardaki verilerin birebir eşleniklerinin "Toplu Kurallar" sayfasındaki satırların herhangi birinde olup olmadığını kontrol etmek.Eğer bir veya birden fazla eşlenik durumu söz konusuysa bunu  her hangi uygun bir yolla "Uygulanacak Kurallar" sayfasında belirtmek... (satırı boyattırmak ya da satır sonuna bir işaret koymak gibi..)

Ekteki dosyamız örnek niteliğinde... Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.   

Çevrimdışı hasan14

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Ad Soyad: Hasan çıtır
  • Doğum Yılınız: 1961
  • İl / İlçe: Zonguldak/Ereğli4
Ynt: Farklı sayfalarda aynı satırları belirleme
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2017, 01:49:41 »
Sayın öğretmeni anladığım kadarıyla  ekteki dosyayı yaparak yardımcı olmaya çalıştım.Kolay gelsin

Çevrimdışı haydaral

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2017, 06:23:14 »
Sayın öğretmeni anladığım kadarıyla  ekteki dosyayı yaparak yardımcı olmaya çalıştım.Kolay gelsin

Hasan hocam tam olarka ihtiyaç duyduğumu buydu. Elleriniz dert görmesin. Ben de elimden geldiğince bunu ana dosyamıza uygulamaya çalışacağım. Beceremediğim takdirde tekrar kapınızı çalacağım :anlastik

Çevrimdışı haydaral

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2017, 08:56:26 »
Hasan Hocam, Zümre öğretmenlerimizle dün toplantı yaptık. Bundan böyle okulumuzda hazırladığınız dosyayı kullnacağız. Küçüğünden büyüğüne tüm öğrencilerimizi standart ölçme kurallarına göre değerlendireceğiz ve hazırladığınız buton üzerinden işlem yapmaya karar verdik. Ancak ben bunu ana dosyamıza uygulamayı başaramadım. Bu noktada milli eğitime katkılarınızı esirgemeyeceğinizi umut ediyorum  :D

Okulda kullandığımız dosyanın aynısını yalnızca iki dersi gösterir şekilde ekte yeniden paylaştım. Okulumuzda 148 öğretmenimiz ve 9-12 arası 37 farklı sınıfımız var. Bu nedenle "Kurallar" isimli sayfamızın satır sayısı bir hayli yüksek olacak... Neye ihtiyacımız olduğunu tekrar edecek olursak; "Uygulama" sayfamıza girilen sınavlar için yeni ölçme kurallarının, "Kurallar"sayfasında bulunan ve sene başında oluşturulan ölçme kat sayılarına göre mükerrer olup olmadığı kontrol edilecek. Böylece performansı düşen, çıkan sınıflarımızı hem ders hem genel bazda izleme şansını yakalayacağız. En önemlisi öğretmen ve öğrenci keyfiliklerinden kaynaklanan eğitim eksikliklerini gidermeyi planlıyoruz. Yıllar içinde okulumuzda eğitime başlayan bir grup öğrencinin de mezun olurken toplu başarı ortalmaları da böylelikle gözlenmiş olacak. (Bu dosyadan yararlanmak isteyen başka okullarımız da olabilir diye yazıyorum...)

İlk denememizde yapıp çalıştırdığımız gibi yine bir butonla Uygulama sayfasındaki verilerin Yalnızca "Sınıf"  hücresinden başlayarak "Mazeretli Öğrenci" hücresine kadar Kurallar sayfasındaki satırlarla karşılaştırılmasını bekliyoruz.  Eğer 1:1 eşlenik veriler mevcutsa bunlar Uygulama sayfasında boyanmalı, böylece öğretmen uygulayacağı sınav formatını değiştirmeli...

Şimdiden bize yaptığınız katkılardan dolayı müteşekkir olduğumu belirtmek isterim...

Çevrimdışı hasan14

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Ad Soyad: Hasan çıtır
  • Doğum Yılınız: 1961
  • İl / İlçe: Zonguldak/Ereğli4
« Yanıtla #4 : 05 Ocak 2017, 22:34:57 »
Saygıdeğer öğretmenim;1500 satıra kadar kullanabilirsiniz.Sütun sayısı değişirse gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir. Sağlıklı ,mutlu ve başarılı eğitim öğretim yılları dilerim.

Çevrimdışı haydaral

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2017, 11:19:58 »
Hasan Bey'e ne kadar teşekkür etsek az kalır.... Tüm eğitmenlerimizi kullanmaya çağırdığım bir kılavuzu ortaya çıkartmış oldunuz. Lakin uygulama aşamasında karşılacağımız güçlüklerde bize yine yardım ederseniz çok sevineceğiz.

Bu dosyadan faydalanmak isteyenler için işlevi nedir?

Bu dosya ile önceden belirlenmiş sınıf bazlı ölçme kuralları ilerlemeli metotla karşılaştırılaiblir.
Sınıf sınav yüküne göre düzey kalibrasyonu yapılaiblir
Sınıf ders performansına göre kalibrasyon yapılabilir
Öğrenci başarı ortalamasına göre sınıflar arası değerlendirme çıkartılabilir
her bir öğretmen yapacağı sınav öncesi, geçmişte yapılmış sınavlarla kıyaslama yapabilir ve gelecekte yapması gereken sınav formatını belirleyeiblir.

bu kurallar eksiksiz uygulandığında hem öğretmen hem öğrenci keyfiyeti ortadan büyük ölçüde kalkacaktır.

a. Uygulama kriterleri ile Kurallar kriterlerinin 1:1 şekilde eşlenip eşlenmediğini tespit etmek.

b. tüm eşleşmeleri satır kontrolü şeklinde gerçekleştirmek.

c. eşleşen satırları Uygulamalar sayfasında satır boyama ile gösterebilmek.

Böylelikle, sınıflarımızın performansları kapasiteye göre yükseltilip azaltılabilecek, sınav yükü artan sınıflarda düzey belirleme düşürülebilecek, öğretmenin ve zümre öğretmenlerinin yaptığı her bir sınav arasında ilişkiler kurulabilecek ve öğretmenin de performansı okunabilecektir.

Bu dosya nasıl kullanılır?

Kurallar sayfasında öğretmenler sınav takvimi soru adetleri geçme soru sayısı gibi kriterler eksiksiz doldurulur. Sene başında zümre ile kararlaştırılan sınav formatına göre uygulanacak kat sayılar önceden belirlenir. (Z ve T)

Eğer herhangi bir derste zümre ortak sınav yapıyorsa Uygulamalar sayfasında ortak ölçme kuralları girilir ve geçmişte yapılan sınavlarla benzerliği BUTON yardımıyla kontrol edilir. aynı sınavlar varsa sınıfın performansına göre yeni kalibrasyon yapılabilir.