Hatırlatma programı foruma eklenmiştir.
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1661.0

Gönderen Konu: Excelde çarpım yaparken rakamın yanında Adet gibi terim kullanamamak  (Okunma sayısı 5736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayhan123

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: Oğuzhan Kırmızıgül
  • Doğum Yılınız: 1991
  • İl / İlçe: Zeytinburnu/İstanbul
Öncelikle merhabalar,işimde ciddi anlamda beni yavaşlatan bana sıkıntı yaratan bir konu hakkında sizden yardım istiyorum.
Sorun yaşadığım olay şu şekilde;
Microsoft Excel 2003'te satış kayıtları gibi birçok kayıt yapmaktayım.Kayıtlarımda çeşitli terimler kullanıyorum.Kilogram,adet gibi terimler bolca karşıma çıkmakta.Örneğin; 50 kilo mamülü birim fiyatı 250 liradan çarpmak istiyorum.Bu işlemi yapmak tabiikide basit,= yaptıktan sonra birim ve fiyatı seçip çarpıyoruz.Benim takıldığım nokta şu şekilde.Yazdığım rakam'ın yanına birim eklemem gerekiyor.Örneğin; 50 adet yazıyorum,birim fiyatını yazıyorum. İkisini seçip çarpım yaptığımda #Değer hatası veriyor(50Adet*500=#Değer).Adet yazısını sildiğimizde tekrardan sorunsuz bir şekilde bana çarpımı veriyor.(50*100=500 gibi)
Nasıl rakamın yanına Adet gibi terimler ekleyerek çarpım sonucunu alabilirim ?
Bu konuda yardımcı olursanız çok minnettar kalırıım.Teşekkürler,iyi günler ..

Çevrimdışı ataköylü-59

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: Ahmet Şentuna
  • Doğum Yılınız: 1981
  • İl / İlçe: İst.
  • Office Versiyonunuz: 2010
Sayın arkadaşım;
Tablonuzun yapısını bilemediğim için çok kesin bir şey söylemek zor. Ancak aynı sütundaki rakamların kimisi adet kimisi kg. kimisi metre filansa bunları ayrı sütunlara yazıp hesaplamayı ona göre yaptırabilirsiniz.
Ama yine de adet sözcüğünün hücre içinde yazılıp hesap yaparken hata vermemesini istiyorsanız Adet cinsinin bulunduğu hücrelerin hücre biçimlendirmesini değiştirin. Şöyle ki bu hücreye sağ tıklayıp açılan menüden sayı sekmesini tıklayın sonrada "isteğe uyarlanmış" sekmesini seçin açılan sekmeden "Tür" kutusuna    #.##0 "Adet"    yazın sanırım istediğiniz olur.