Araç Servis Takip Programı (AST-v.2) foruma eklenmiştir. 
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1656.0

Gönderen Konu: koşullu kombinasyon / grup listesi oluşturma  (Okunma sayısı 3330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coşkun79

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: coşkun degnek
  • Doğum Yılınız: 1979
  • İl / İlçe: ankara çankaya
koşullu kombinasyon / grup listesi oluşturma
« : 25 Ekim 2018, 19:47:39 »
Merhaba arkadaşlar. Kullandığım bir makro ile ilgili bir değişikliğe ihtiyacım var. Kullandığım makro "data" sayfasında. Bu makro ilk satıra yazılan değerlerin istenilen adet kadar kombinasyonunu üretiyor.
Makrodaki değişiklik için "yeni" sayfasında bir örnek oluşturdum. "Yeni" sayfasının ilk satırında isimler var. (Bu isimler "Veri" sayfası "B" sütunundaki isimlerin aynısı). Bu "Yeni" sayfasının ilk satırındaki isimlerden kombinasyon / grup oluşturmak istiyorum. Eski kullandığım makronun, sadece "C" ve "D" sütunlarındaki değerlere uyan kombinasyonları çıkarmasını istiyorum. Bu değerlere uymayanları ise göstermesini istemiyorum.
Örnek : İlk satırdaki 15 kişinin mesela 5 li kombinasyonu için makroyu çalıştırdığımızda 5 li kombinasyonların içinde en az 1 en fazla 2 tane Belçikalı olsun. (c3=1 ve d3=2... yani 1 kombinasyonun içinde 1 adet Belçikalı olması da 2 adet Belçikalı olması da doğru) En az 0 en fazla 3 adet erkek kişi olsun. ( c11=0 ve d11 =3... Yani kombinasyonun içinde 0,1,2 ya da 3 adet erkek kişi olması da mümkün ). Bu şekilde "C" ve "D" sütunlarında yer alan diğer koşulları da sağlayan kombinasyonların üretilmesini istiyorum. Birin
Yani makronun "C" ve "D" sütunlarında yer alan değerlere göre kombinasyon üretmesini amaçlıyorum. Değerlere aykırı olan kombinasyonları göstermesin. Sadece "C" ve "D" sütunlarındaki değer aralıklarına uyan bütün kombinasyonları üretsin istiyorum. Dosyanın içinde yer alan makroyu bu şekilde düzenlemek mümkün mü.
( Not: "C" ve "D" sütunlarındaki değerler daha fazla olabilir. Aynı şekilde birinci satırda yer alan değerlerin sayısı da farklı olabilir )