Personel & Zimmet Takip Programı (KZT-v.5) foruma eklenmiştir. 
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1676.0

Gönderen Konu: Onay Kutusu ile sayfaya veri çekme - 2  (Okunma sayısı 13200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
    • webizci
  • Ad Soyad: orhan acan
  • İl / İlçe: ankara
  • Mesleğiniz: memur
Onay Kutusu ile sayfaya veri çekme - 2
« : 20 Mart 2011, 15:53:45 »
Bülent hocam merhaba, Daha önce çözüm sunduğunuz sorunumla ilgili uygulamamda bir-kaç sorunla daha karşılaştım. Sizi araştırıp, çalışmadan rahatsız etmemek adına dost sitelerden de yardım istedim ama sorunuma siz çözüm sunduğunuz için tekrar sizi rahatsız ettim.

Şöyle ki... sorunla ilgili murat hocamdan () da çözüm aldım. Hocalarım olarak sizlerin birçok üyeye çözüm üretmenizin zaman, üğraş ve çabanıza gem vurmamak adına sorunu çözmek ve bilgiyi öğrenmek adına birçok uğraşım olmaktadır. Çözemediğim sorunlarda acizane sizi rahatsız etmekteyim. Murat hocamın katkısı ile çözdüğümüz soruna ek olarak her satırda onay kutusunu nasıl otomatik olüşturabiliriz. Malumunuz 500 personel kayıt edildiğinde her defasında onay kutusunu hazırlamak zor olacak. Birde hocam, hücrede onay kutularını nasıl hücreye sabitleriz. Hali hazır durumda hücre şekli değiştikçe onay kutusu kayıyor. Uygulamada gösterebilirseniz memnun olurum. Ayrıca; hocam, lütfen yanlış anlamayın, Yıllarca web tasarım, asp,html öğrenmek için uğraştım. Bilginin değerini ve siz hocalarımın ne kadar özveriyle hizmet verdiğinin bilinciyle fazla yük olmamak adına diğer dost sitelerden ve her türlü materyalleri araştırarak en son sizi rahatsız etmekteyim.

Hocam, Örnek uygulamada seçimler onay kutusu ile olmakta, hücre şekli değiştiğinde onay kutusuda kaymakta bunu önlemek yanında onay kutusu yerine hücreye çift tıkladığımızda çentikle bu seçim işini nasıl uygulamaya uyarlayabiliriz... bu çentik kodu ;

Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
If Target.Cells.Count > 1 Then Exit Sub
    If Not Intersect(Target, Range("EI1:EI100")) Is Nothing Then
        Target.Font.Name = "Marlett"
        If Target = vbNullString Then
           Target = "EI"
        Else
           Target = vbNullString
        End If
    End If
End Sub

Onay kutusu yerine kullanırsak sorunu yüzde elli çözmüş olacağız, hücrede çentikle seçili olanlar liste sayfasında sıralanması, çentik kaldırıldığında liste sayfasından silinmesi, bu olayı uygulamada nasıl gösterebiliriz... Siz, mantığın amaca hizmet etmesi için nasıl uygun görürseniz öyle uygulayalım hocam. Amaç belli Bilgi Sayfasından seçilen hücreler seçilen sütunlarla birlikte satır olarak Liste Sayfasında sıra numarası ile sıralanacak, seçimi iptal edilenler silinecek, yeni seçimlerde eski seçilmişler var ise liste sayfasına geçmeyecek. Olayın Özeti...;  Bilgi Sayfasından Seçilen satırlardaki istenen sütunların Liste Sayfasında 1'den başlayarak sıralanması, seçim değiştiğinde liste sayfasının sıra numarasıyla yeniden oluşması... Umarım anlatabilmişimdir... Bilgide ki zafiyet, sorunu dile getirmeyi de zorlaştıyor maruz görün hocam sorun tek ama anlatmak adına tekrarı fazla oluyor. saygılarımla...

Çalıştığım uygulama bir derde deva olacak basit ama çok ihtiyaç olan bir işlemde kullanılacağından yardımlarınızı esirgemezseniz memnun olurum. Gerçi sitemizde ne zaman yardımı esirgediğiniz oldu ki,... benim ki sadece lisanda çeşni... saygılarımla... cevabınızı bekliyorum hocam. Teşekkürler...

[Forum yazılım güncelleme esnasında sorun oluştuğundan eklendi silinmiştir.]
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 08:49:11 Gönderen: Bülent Öztürk »

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
  • Türkçe Konuşup Excelce Yazıyoruz...
    • Bülent Öztürk
  • Ad Soyad: Bülent Öztürk
  • Doğum Yılınız: 1976
  • İl / İlçe: İstanbul / Çorlu
  • İşletim Sisteminiz: Win.10
  • Mesleğiniz: Bilgi Teknolojileri
  • Office Versiyonunuz: 2016
Ynt: Onay Kutusu ile sayfaya veri çekme - 2
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2011, 08:57:13 »
Merhaba Orhan Bey.

Aslında bu tür örnekler için en sağlıklı ve en hızlı çözüm Özet Tablo diye düşündüm ve örneğinizdeki makroları etkisiz hale getirip, çözümü Özet Tablo ile yaptım.

- Tablonuz başlıklarını Özet Tabloya uygun satıra taşıdım, dilerseniz beyaza boyayıp sizinkileri kullanmaya devam edebilirsiniz.
- Özet Tablo boş başlık kabul etmediği için isimsiz başlıkları "BOŞ" + No şeklinde isimlendirdim.
- Listelenecek kayıtlar için 1, listelenmeyecekler için 0 kriterini uygun görüp, uygun sütuna uyguladım.
- Özet Tablo sayfası ekledim ve rapor sonucunu o sayfada göstermek için Özet Tablo'dan "1" kriterine uygun olan kayıtları listelettim.
- Kayıtlarınızdaki seçim kriteri değişikliklerini Özet Tabloda görmek için sayfasına gidip tabloya sağ tıklayın ve "Verileri Yenile"yi seçin. (Dilerseniz bunu makro ile otomatik olarak da yaptırabiliriz.)

Dosyanızın bu hali ektedir.

(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz, excelvbprogram@gmail.com)

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
    • webizci
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2011, 20:54:23 »
Bülent hocam, emeğiniz için teşekkür ederim ama özet tablo kullanıcının bilgisi olmayınca yapamayacak ve sorun oluşturacak, malumunuz üzere hocam uygulamadaki tek amaç;
1. Kullanıcılar, Bilgi Sayfasından personelden istediklerini seçerek Liste sayfasında liste oluşturması,
2. İmkanım olsa Bilgi Sayfasından isteğe bağlı sütun bilgilerini seçerek, istenilen satırları seçerek işlem yaptırmak isterim ama bu beni aşar hocam,
3. Bu istenen sorunu uygulamayı kullanacak ben olsam kopyala-yapıştırla istediğim bilgileri alırım ama ilkokul ve ortaokul mezunlarının kullanıcı olacağını düşündüğümde yapamazlar. Personel listesini çıkart denildiğinde istenen personelleri seçip otomatik liste sayfasına aktarmasını yapmak kullanıcının fazla bilgisi olmadan yapacağı işlem olacak ama bunu nasıl yapacağız bilmiyorum. Sizinde zamanınızı almak istemediğim için mahçubiyet bir tarafta sorunu çözmek adına çalmadığım kapı kalmadı.

Hocam, çözümünüz çok güzel ama istediğim çözümü istemek fazla olur, eğer bu çözüm yeterli ise tensiplerinize sunarak kapanmıştır. saygılarımla...

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
    • Bülent Öztürk
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2011, 10:21:06 »
Orhan Bey, Özet Tablo Excel'in en kolay ve en kullanışlı raporlama özelliğidir.
Üstelik hazır bir Özet Tabloyu kullanmak için de oluşturmayı bilmek dahi gerekmiyor.  ;)
Sadece üstüne gelip sağ tıklamak ve değerleri güncellemek yeterli; kısa, öz, hızlı, hatasız!

Yine de bu çözüm size uygun gelmedi ise makro ile de deneriz.  ;)

Saygılar.
(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz, excelvbprogram@gmail.com)

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
    • webizci
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2011, 19:36:26 »
Hocam, teşekkür ederim. Bu özet tablonun bulunduğu sayfada bir düğme yapıp bu düğmeye verileri yenile kodunu verebilir miyiz? Ayrıca hocam, bu özet tabloyu "özet tablo ve özet grafik sihirbazından kullanılacak veriler seçilerek sanırım yapıyoruz. Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Bu Özet tabloda seçimleri yaptığıız "1" ve "0" olayını nasıl uyguladığımızı veya sunduğunuz uygulamayı nasıl oluşturduğunuz konusunda bilgi verebilir misiniz? saygılar...
« Son Düzenleme: 22 Mart 2011, 19:57:18 Gönderen: orhanacan »

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
    • Bülent Öztürk
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2011, 10:05:48 »
Bu özet tablonun bulunduğu sayfada bir düğme yapıp bu düğmeye verileri yenile kodunu verebilir miyiz?
Tabi, hallederiz.

Özet tabloyu "özet tablo ve özet grafik sihirbazından kullanılacak veriler seçilerek sanırım yapıyoruz.
Doğrudur.
Görsel anlatım için:
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=317.0

Bu Özet tabloda seçimleri yaptığıız "1" ve "0" olayını nasıl uyguladığımızı veya sunduğunuz uygulamayı nasıl oluşturduğunuz konusunda bilgi verebilir misiniz? saygılar...
Özet Tablo sayfasının gizli olan satır ve sütunları açıp, diğer ayrıntı ve raporlama kriterlerini görebilirsiniz.

Not:
Dosyanızı dilediğiniz şekilde düzenleyeceğim ancak, biraz iş yoğunluğum var, kusura bakmayın.

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
    • Bülent Öztürk
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2011, 17:50:59 »
A sütununda;
1 yazdığınız kayıt satırı LISTE sayfasına aktarılacak, 0 yazdığınız silinecek.

Dosyanız ektedir.

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
    • webizci
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2011, 19:13:21 »
Hocam, çözümleriniz için teşekkür ederim. Bu kadar çözüm uygulamam için yeterli, Yalnız, A sütununda değil de EI sütununda seçme işlemini yapmak için verdiğiniz kodlamanın neresinde değişiklik yapmamız gerektiği konusunda bilgi verirseniz artık konuyu çözülmüş olarak kapatıp diğer üyelerin hakkı olan sizin zamanınızı alıp fazla meşgul etmeyeyim.

Hocam, istediğim gibi basit bir çözüm sunmuşsunuz. Sadece seçimi A sütunuda değilde EI sütununda göstermeyi maalesef yapamadım. saygılarımla...
« Son Düzenleme: 23 Mart 2011, 23:16:21 Gönderen: orhanacan »

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
    • Bülent Öztürk
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2011, 11:04:04 »
EI Sütununa göre düzenlenmiş dosyanız ektedir.

Kodları aşağıdaki gibi değiştirdim;

Kod: [Seç]
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Column <> 139 Then Exit Sub
satir = Target.Row
goster = Target.Value
Select Case goster
Case 0
    On Error Resume Next
    Set kisi = Worksheets("LISTE").Range("C3:C65530").Find(Range("B" & satir).Value)
    buldum = kisi.Address(0, 0)
    If buldum <> Empty Then kisi.EntireRow.Delete
Case 1
    On Error Resume Next
    Set kisi = Worksheets("LISTE").Range("C3:C65530").Find(Range("B" & satir).Value)
    buldum = kisi.Address(0, 0)
    If buldum <> Empty Then
        MsgBox "Bu kişi zaten listede mevcut!", vbCritical, "Aktarılmadı! : Exit Sub"
    Else
        son_satir = Worksheets("LISTE").Range("A65530").End(3).Row + 1
        Worksheets("LISTE").Range("A" & son_satir) = son_satir - 2
        Worksheets("LISTE").Range("B" & son_satir) = Range("E" & satir)
        Worksheets("LISTE").Range("C" & son_satir) = Range("B" & satir)
        Worksheets("LISTE").Range("D" & son_satir) = Range("G" & satir)
        Worksheets("LISTE").Range("E" & son_satir) = Range("H" & satir)
    End If
Case Else
End Select
End Sub

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
    • webizci
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2011, 20:55:56 »
Hocam, verdiğiniz çözümler tek kelimeyle mükemmel. Örnek uygulamada çözüm istediğim gibi ve birçok arkadaşa da umarım çözüm olur. Teşekkür ederek sorunun çözülmüş olduğundan konuyu kapatmak istiyorum. Sadece;  kendi uygulamam da kodları çalıştıramadım, özür... Yaptığım hatayı bulmaya çalışıyorum. VBA kod sayfasında kodlamalar arasında iki adet " Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)" prosüdür ve yordamla başlayan kodlama mevcut. Burada hata veriyor ama kodu sildiğimde hata vermiyor uygulamam çalışıyor.
Hocam, ben bu sorunu çözmeye çalışıyorum, çözdüğümde yazarım. Siz, mesaja baktığınızda çözdüm diye yazmadıysam hocam, bunun çözümünü yazarsanız memnun olurum.

Herşey için teşekkür ederim. Tek başınıza savaşıyorsunuz... Sağlıcakla kalın, elinize,kolunuza, yüreğinize sağlık... saygılarımla...
« Son Düzenleme: 25 Mart 2011, 20:34:09 Gönderen: orhanacan »

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
    • webizci
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2011, 19:42:25 »
Konu Çözülmüştür. Teşekkür ederim. Bülen bey, saygılar...