Hatırlatma programı foruma eklenmiştir.
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1661.0

Gönderen Konu: Hücre içerisinde birden fazla değerleri ayırma makrosu  (Okunma sayısı 6440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasinarslan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
    • hayalinbu.com
  • Ad Soyad: Yasin Arslan
  • Doğum Yılınız: 1985
  • İl / İlçe: İstanbul / Küçükçekmece
  • İşletim Sisteminiz: windows 10
  • Mesleğiniz: Satış
  • Office Versiyonunuz: 2010 excel kullanıyorum
Sn. Uzman Arkadaşlar,

Sitenize yeni üye oldum diğer sitelerde bu işlemi çözen olmadığı için form form dolaşıyorum.. bu hafta inşallah burada istediğim sonucu alır ve mutlu bir şekilde konuyu tamamlamış olurum..

Sorunuma geçeyim..

Hücre içinde de metin ve sayı olanları sırası ile ayıra ayıra yan sütuna atabilir mi?

Hücre içersin de bulunan simgeler (''['') (''<br />'')('':'') ve hücre içerisinde Alt+Enter yapılarak aynı hücrenin alt kısmına yazılmış verileri de yan sütuna ayırması gerekli

‘’ sizin makronuzda sayıları bir metinleri bir hücreye ayırıyor benim istediğim her sayı ve metini sırası ile ayrı hücreye ayırması.’’

Örnek 1

HÜCRELER = B1 - C1 - D1 – E1 - F1
(Y[8<br />V:M) - (Y) - (8) - (V) - (M)

Yukarıda yazdığım örnek hücre içi ve yan yana hücre içi dağılımlarıdır.

Bu örnekte alt+enter örneğini yazmadım bir hücre içine girip bu işlemi yaparsınız orada ayırma işlemi için size makro mevcuttur aşağıdaki gibidir.

Sub parcala()
Columns("B:z").Select
Selection.Insert Shift:=xlToRight
Columns(1).NumberFormat = "@"
For y = 1 To Cells(65536, 1).End(xlUp).Row
cumledeki_degerler = Split(Cells(y, 1), Chr(10))
For i = 0 To UBound(cumledeki_degerler)
Cells(y, i + 2).NumberFormat = "@"
Cells(y, i + 2) = cumledeki_degerler(i)
Next
Next
End Sub

Bu makro tek başına benim işimi görmüyor yukarıda yazdığım örnekteki gibi simgelerin de yan yana
ayrılması gerekli.

İşlemin bu kısmına kadar normal bir ayırma işlemi görünüyor vereceğim detaylar işlemin meşakkatli olduğunu ortaya çıkaracak
Makro tarama yapacağı sütunlar B,C,D,E,F,G,H,I,K bu sütunlarda 7000 satır aşağı inmesi gerek sonrasında yan yana üst üste veriler yazılmaması için her hücre için yan tarafa hücre pay verilmesi gerek yani her ayrımda 200 yan hücre sonra başlaması lazım.

Sonrasında yan tarafa boş oluşan hücreleri silip dolu olan verileri yan tarafa getirmesi gerek
ve son olarak iki aynı değeri yan yana bulunan hücreleri silip tek değer haline getirmek.

Şimdiden teşekkürler..
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2015, 20:40:17 Gönderen: yasinarslan »