Personel & Zimmet Takip Programı (KZT-v.5) foruma eklenmiştir. 
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1676.0

Gönderen Konu: Değerler listesinden belli bir değer oluşturma.  (Okunma sayısı 5710 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı askhamali

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: MEHMET BULGURCU
  • Doğum Yılınız: 1980
  • İl / İlçe: ANTALYA/KEPEZ
  • Mesleğiniz: PTT GİŞE
  • Office Versiyonunuz: 2007
Değerler listesinden belli bir değer oluşturma.
« : 30 Eylül 2017, 20:02:22 »
Benim de buna çok benzeyen sorum olacak.
A1'den A20'ye 20 çeşit miktarda pul değerlerim var. Bir tarifedeki taahhütlü mektuba yapıştırılacak pul değerini B1'e yazınca, bu 20 hücredeki birimlerden seçerek, en az sayıda pul kullanacak şekilde C ve D sütunundaki formülüze edilecek hücrelere adetleriyle aktarmasını istiyorum.

Örnek: A sütunu                             B                                        C                                        D                             
(Pul birim değerleri)          (Yapıştırılacak pul değeri)        (Kullanılacak adet)          (Kullanılacak pul birimleri)   
             5,1                                 12,6                                      2                                       5,1                             (satır toplamı 10,2)
             4,5                                                                              1                                       1,3     
             3,7                                                                              1                                       1                               (satır hesaplaması yapması gerekmez.)   
             2,8                                                                              1                                       0,1
             1,6                                                                   toplam 5 adet pul                         12,6 toplam pul değeri
             1,3
             1
             0,75
             0,5
             0,2
             0,1

Çevrimdışı askhamali

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
Değerler listesinden belli bir değer oluşturma.
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2017, 22:51:02 »
A1'den A20'ye 20 çeşit miktarda pul değerlerim var. Bir tarifedeki taahhütlü mektuba yapıştırılacak pul değerini B1'e yazınca, bu 20 hücredeki birimlerden seçerek, en az sayıda pul kullanacak şekilde C ve D sütunundaki formülüze edilecek hücrelere adetleriyle aktarmasını istiyorum.

Örnek: A sütunu                             B                                        C                                        D                             
(Pul birim değerleri)          (Yapıştırılacak pul değeri)        (Kullanılacak adet)          (Kullanılacak pul birimleri)   
             5,1                                 12,6                                      2                                       5,1                             (satır toplamı 10,2)
             4,5                                                                              1                                       1,3     
             3,7                                                                              1                                       1                               (satır hesaplaması yapması gerekmez.)   
             2,8                                                                              1                                       0,1
             1,6                                                                   toplam 5 adet pul                         12,6 toplam pul değeri
             1,3
             1
             0,75
             0,5
             0,2
             0,1

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
  • Türkçe Konuşup Excelce Yazıyoruz...
    • Bülent Öztürk
  • Ad Soyad: Bülent Öztürk
  • Doğum Yılınız: 1976
  • İl / İlçe: İstanbul / Çorlu
  • İşletim Sisteminiz: Win.10
  • Mesleğiniz: Bilgi Teknolojileri
  • Office Versiyonunuz: 2016
Ynt: Değerler listesinden belli bir değer oluşturma.
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2017, 23:38:56 »
Merhaba,

Farklı kaynaklardan bulduğum kodlar ile oluşturduğum bir çalışma ekledim.
Dosya açılışında Makroları etkinleştirmeniz gerekmektedir.
B1'e yazacağınız değere göre, A22'deki Hesapla düğmesine tıklamanız sonucunda seçenekler hesaplanacaktır.

Umarım işinize yarar.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2017, 23:40:39 Gönderen: Bülent Öztürk »
(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz, excelvbprogram@gmail.com)

Çevrimdışı askhamali

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
İlginize çok teşekkür ederim.
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2017, 12:03:14 »
Emeğinize sağlık.Çok güzel olmuş. Birkaç sıkıntı var sadece.

Aynı pul birimi birden çok kullanabilse çok iyi olacak.Mesela 13,9 hesaplatınca 2 adet 5,1 ve 1 adet 3,7 hesaplamalı. Aslında ''yaklaşık seçenek'' kısmında aynı bu hesabı yapıp, 2x5,1+1x3,7 belirtmesine rağmen 22N'deki toplamında 3,7'i 3 alarak yanlış hesaplıyor (13,2).Ayrıca size vermiş olduğum örnek pul değerlerine elimdeki mevcut diğer pul değerlerini de ekleyince yaklaşık seçenek bölümü iyice bozuluyor.  :duvar

Burada istediğim a sütunu eldeki değerlere göre eklenebilir,değiştirilebilir olsun ve de bu değerler 2'şer hatta 3'er kez kullanılabilir olsun. Mesela 11,1 deyince 3 adet 3,70'i  göstermeli bana.

Vakit verebilir misiniz bilmiyorum; ama şimdiden çok teşekkür ederim.  :saygilar

Çevrimdışı askhamali

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2017, 22:54:16 »
Bu sorunumun bir cevabı yok mu ? Bir bilen varsa lütfen açıklasın.

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
  • Türkçe Konuşup Excelce Yazıyoruz...
    • Bülent Öztürk
  • Ad Soyad: Bülent Öztürk
  • Doğum Yılınız: 1976
  • İl / İlçe: İstanbul / Çorlu
  • İşletim Sisteminiz: Win.10
  • Mesleğiniz: Bilgi Teknolojileri
  • Office Versiyonunuz: 2016
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2017, 15:16:19 »
Normalde Çözücü eklentisi ile de olması gerekiyor, ancak denememe rağmen, henüz dilediğiniz tarzda bir çözüm bulamadım.
(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz, excelvbprogram@gmail.com)

Çevrimdışı askhamali

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
« Yanıtla #6 : 12 Ekim 2017, 07:52:33 »
İlginiz için çok teşekkür ederim.  :saygilar  Zannedersem bu konu umutsuz vaka.  :(

Çevrimdışı askhamali

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2017, 19:14:22 »
Verdiğiniz formülasyonda bir değişiklik istesem yapabilir misiniz Bülent Hocam ?

a2'den a12'ye verilen örnek pul değerlerini a21'e kadar çoğaltabiliyorum ve hesaplamada da sorun olmuyor.

Ancak her yeni yapıştırılacak pul değeri sorgulamamda 11 seçeneğin dışında o p q r s ..... sütunlarına da seçenekler git gide artarak çoğalıyor. Bu a13'ten itibaren  pul değeri eklemem durumunda oluyor. Bana 5-6 seçenek bile yeter ve a21'e kadar pul değeri ekleyebilmeliyim ve de değerleri değiştirebilmeliyim. o p r s.... sütunlarında ekstra hazırladığım çizelge ve formüller var ve bu sorundan dolayı bozuluyorlar.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.