Araç Servis Takip Programı (AST-v.2) foruma eklenmiştir. 
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1656.0

Gönderen Konu: Eger ile indisin birlikte kullanımı formül  (Okunma sayısı 3899 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahcem24

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: cem şahin
  • Doğum Yılınız: 1988
  • İl / İlçe: bursa/nilüfer
  • İşletim Sisteminiz: windows 10
  • Mesleğiniz: muhasebe
  • Office Versiyonunuz: microsoft 2007
Eger ile indisin birlikte kullanımı formül
« : 17 Mart 2018, 22:51:44 »
Merhaba ekte yer alan çalışmada 4 kriteri bir arada kullanmak istiyorum.Sayfa 1 de c sütununda kg veya m2 var ise sayfa 2 de f sütunundaki rakamı dikkate alsın yoksa c sütununu dikkate alsın sayfa 1 de a1 de yer alan iş emrini g sütununda bulursa o malzemeye isabet eden tutarı getirsin, eğer aynı iş emri yok ise sayfa 2 de o malzemenin en yüksek miktarlısının tutarını getirsin.Bu kriterleri sağlayacak bir formül yazabilir misiniz.Teşekkür ederim

Çevrimdışı Enes YİĞİT

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Ad Soyad: Enes YİĞİT
  • Doğum Yılınız: 1992
  • İl / İlçe: İstanbul/Sancaktepe
  • İşletim Sisteminiz: Win7
  • Mesleğiniz: Elektronik
  • Office Versiyonunuz: Microsoft Office Excel 2007
Ynt: Eger ile indisin birlikte kullanımı formül
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2018, 16:33:33 »
Merhaba,

Soru biraz karışık geldi çözüm bulmak için beraber gidelim.
Sayfa1 de C sütununda KG veya M2 var ise Sayfa2 de F sütununda ki rakamlar ile ne işlem yapmak istiyorsun?
                                                    yok ise Sayfa1 de C sütununda ki rakamlar ile ne işlem yapmak istiyorsun?
Sayfa1 A1 hücresindeki değeri Sayfa2 G sütununda aratıp bulduğunda ne işlem yapılmalı?
                                                                                    bulamadığında ne işlem yapılmalı?
İlk önce bu denklemleri kuralım.

Çevrimdışı sahcem24

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Ad Soyad: cem şahin
  • Doğum Yılınız: 1988
  • İl / İlçe: bursa/nilüfer
  • İşletim Sisteminiz: windows 10
  • Mesleğiniz: muhasebe
  • Office Versiyonunuz: microsoft 2007
Ynt: Eger ile indisin birlikte kullanımı formül
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2018, 18:31:35 »
Merhaba

Özetle şöyle açıklayayım. Sayfa1 ve Sayfa2 benzer tablolar sadece Sayfa1 de birim fiyatlar eksik. Sayfa1'de yer alan malzemelerin birim fiyatını Sayfa2 de C veya F sütunundan almak istiyorum.Burada 4 kriter var. Sayfa1 de A3 malzemesinin birim fiyatını (D3), Sayfa2 de C sütununda ya da F sütunundaki fiyatlardan getirmeliyim.Eğer Sayfa1 A1 değeri Sayfa2 G sütununda varsa ve Kg veya M2 ise Sayfa2 nin F sütununda yer alan birimi Sayfa1'de D3'e getirsin eğer Sayfa1 A1 değeri Sayfa2 G sütununda varsa ve Kg veya M2 değil ise Sayfa2 nin C sütunundaki fiyatı Sayfa1'de D sütununa getirsin.Eğer Sayfa1 A1 değeri Sayfa2 G sütununda yoksa ve Kg veya M2 ise Sayfa2 nin D sütununda yer alan en yüksek miktarlı malzemenin F'de yer alan fiyatını Sayfa1'de D sütununa getirsin,Eğer Sayfa1 A1 değeri Sayfa2 G sütununda yoksa ve Kg veya M2 değil ise Sayfa2 nin B sütununda yer alan en yüksek miktarlı malzemenin C sütununda ki fiyatını Sayfa1'de D sütununa getirsin.

Yardımınız için teşekkür ederim.