Personel & Zimmet Takip Programı (KZT-v.5) foruma eklenmiştir. 
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1676.0

Gönderen Konu: Üretim Planlama  (Okunma sayısı 16007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmetb

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: mehmet bilek
  • İl / İlçe: istanbul
  • Mesleğiniz: tekstil
Üretim Planlama
« : 05 Aralık 2010, 14:06:00 »
Merhaba Arkadaşlar,

Çorap üretimi yapan bir fabrikada üretim planlama da kullanmak üzere hazır tablo arıyorum.  :yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
  • Türkçe Konuşup Excelce Yazıyoruz...
    • Bülent Öztürk
  • Ad Soyad: Bülent Öztürk
  • Doğum Yılınız: 1976
  • İl / İlçe: İstanbul / Çorlu
  • İşletim Sisteminiz: Win.10
  • Mesleğiniz: Bilgi Teknolojileri
  • Office Versiyonunuz: 2016
Ynt: Üretim Planlama
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2010, 14:17:42 »
Merhaba Mehmet Bey.

Ben de Dokuma Planlama işinde çalıştığım için, gördüğüm kadarıyla hazır programların işimize faydası asgari düzeyde oluyor.
En iyisi ihtiyaçlarımız doğrultusunda kendi programımızı hazırlamak.
İşyerinizin kapasitesini bilmiyorum ama, büyük bir üretim tesisinin de planlaması için Excel biraz yetersiz kalıyor.
Biz de önce Excel ile başladık ancak veri girişinin artması ve Excel dosyasının şişip yavaşlaması neticesinde VB ve SQL tabanlı programa geçiş yaptık. Size de tavsiyem iyi bir programcı ile kendi "sağlam" programınızı oluşturmanızdır.
Tabi Excel'de yapılan programlar da iş görmez değil. Veri az olursa işinize yarayabilir.

(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz, excelvbprogram@gmail.com)

Çevrimdışı mehmetb

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: mehmet bilek
  • İl / İlçe: istanbul
  • Mesleğiniz: tekstil
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2010, 20:36:00 »
İşletmemiz büyük bir işletme ve siparişlerimiz oldukça yoğun.
Benim temel olarak yapmak istediğim şu dur ki; bünyemden belli bir kapasite var. Bu kapasiteye göre gelen her bir siparişi istenilen tarihe yetiştirebiliyor muyum, üretime ne zaman girecek ve ne zaman bitirecek.
Bunu işletebilecek sipariş kabulu yapacak acil bir program hazırlamam gerekiyor.
Dediğinizde haklısınız VB ve SQL tabanlı programa geçiş yapılması lazım. Fakat bunun ile ilgili görüşmelerim oldu. Maliyeti techizat ve insan gücü acısından aşırı pahalı. Biliyorsun ki Programın mükemmel olması yetmiyor onu işletecek insanında mantığının doğru orantılı işleyebilesidir. Toptan firma yapısını etkilecek bu geçisin kolay olmayacağını sende takdir edersin.
Şimdi kendi birikim ve bilgimle genel bir şablon oluşturup buraya verileri girmek ve takvim olarak neticeyi görmek istiyorum.
Takıldığım konularda yardımlarını ve tecrübenizi esirgemiyecenize eminim.
Saygılar.

Çevrimdışı Bülent Öztürk

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +19/-0
  • Türkçe Konuşup Excelce Yazıyoruz...
    • Bülent Öztürk
  • Ad Soyad: Bülent Öztürk
  • Doğum Yılınız: 1976
  • İl / İlçe: İstanbul / Çorlu
  • İşletim Sisteminiz: Win.10
  • Mesleğiniz: Bilgi Teknolojileri
  • Office Versiyonunuz: 2016
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2010, 20:48:37 »
VB ve SQL olayında Lisans ve Server ücreti sanırım önemli bir maliyet, ancak programı kullanacak çalışanlar için yeni sistem başta zor gelse de, 5-6 ay gibi bir sürede işler rayına oturuyor.

İlla Excel'de tasarlanmış bir program düşünüyorsanız, yukarıda bahsettiğim sıkıntılar yanında, kodlara kolay ve hızlı müdahale esnek kullanım rahatlığı sağlanmış oluyor. Beğenmediğiniz veya eksik gördüğünüz yönlerini kolayca değiştirip, geliştirebiliyorsunuz...
Tabi değişiklikler VB'de de kolay yapılıyor, ancak yazılımcı ile biraz "uğraşmak" gerekiyor. En azından bizim firmada böyle.  :)

Alıntı
Şimdi kendi birikim ve bilgimle genel bir şablon oluşturup buraya verileri girmek ve takvim olarak neticeyi görmek istiyorum.
Takıldığım konularda yardımlarını ve tecrübenizi esirgemiyecenize eminim.
Takıldığınız konularda, bildiklerimiz ve imkanlarımız elverdiği ölçüde, elimizden geldince yardım etmeye çalışırız.

Saygılar.
(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz, excelvbprogram@gmail.com)