Hatırlatma programı foruma eklenmiştir.
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1661.0

Gönderen Konu: Formüle diğer sütunları dahil etme yardım  (Okunma sayısı 6489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
    • webizci
  • Ad Soyad: orhan acan
  • İl / İlçe: ankara
  • Mesleğiniz: memur
Formüle diğer sütunları dahil etme yardım
« : 07 Şubat 2012, 15:24:44 »
Merhaba Bülent hocam,

Uygulamada personel isim listesi ve bu listede "durumu" bölümünden personelin mazeretine göre diğer hücrelerde aynı mazeretleri olanlar başka bir hücrede "ad - soyad" olarak alt alta sıralanmakta. Sorun; Personel isim listesi 84.satıra kadar devam etmekte, personel isim listesinin aynı sayfaya sığması için aynı sayfaya 84.satırdan itibaren liste yan sütunlardan devam etmekte formül (A,B,C,D,E) sütunlarını kapsamakta, ben formülün personel isim listesinin devamı olan yan sütunları da (F,G,H,I,J) kapsamasını istiyorum. Personel İsim Listesi (52:54) satırları arasındadır. (B29) hücresine "durumu" sütununda mazereti aynı olanları "ad soyad" olarak alt alta formülle kaydetmektedir.

Formül ;
=EĞER(SATIRSAY(B$29:B29)>EĞERSAY($E$52:$E$84;$B$28);"";İNDİS($C$52:$C$84;KÜÇÜK(EĞER($E$52:$E$84=$B$28;SATIR($C$52:$C$84)-SATIR($C$52)+1);SATIRSAY($B$29:$B$29))))

Formülde, (B29) hücresine alt alta Personel İsim Listesinde (C52:C84) sütunundaki adı-soyadı bölümününe göre aynı listenin durumu (E52:E84) sütunundan mazereti aynı olanları ad ve soyadlarını alt alta sıralamaktadır. Aynı formülün listenin devamı olan (F,G,H,I,J) hücrelerininde dahil olmasını istiyorum. Formülü diğer alanlarda da kullanıyorum. Benim amacım formülün personel isim listesinin devamını da kapsayacak şekilde düzenlenmesi.

Hocam, çok uğraştım ama sorunu çözemedim. Örnek uygulamayı incelerseniz sanırım sorunu anlayacaksınız. Personel İsim Listesi bir sayfaya sığmadığı için yan sütunlardan devam etmekte ama maalesef formülün diğer sutunları kapsamasını yapamadım. Yardımcı olursanız memnun olurum. Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2012, 15:43:15 Gönderen: orhanacan »

Çevrimdışı orhanacan

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +2/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
    • webizci
  • Ad Soyad: orhan acan
  • İl / İlçe: ankara
  • Mesleğiniz: memur
Ynt: Formüle diğer sütunları dahil etme yardım
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2012, 16:08:05 »
Sorunun yanıtını Ali isimli arkadaştan öğrendim. Kendisine buradan da teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşlara fikir olması adına soruna çözüm formülünü ekliyorum. Teşekkürler...

=EĞER(SATIRSAY($B$21:B21)<=EĞERSAY($E$44:$E$76;$B$20);İNDİS($C$44:$C$76;KÜÇÜK(EĞER($E$44:$E$76=$B$20;SATIR($E$44:$E$76)-SATIR($E$44)+1);SATIRSAY($B$21:B21)));EĞER(SATIRSAY($B$21:B21)<=EĞERSAY($E$44:$E$76;$B$20)+EĞERSAY($J$44:$J$76;$B$20);İNDİS($H$44:$H$76;KÜÇÜK(EĞER($J$44:$J$76=$B$20;SATIR($J$44:$J$76)-SATIR($J$44)+1);SATIRSAY($B$21:B21)-EĞERSAY($E$44:$E$76;$B$20)));""))

konu kapanmıştır. Saygılarımla...

Çevrimdışı Black Lord

• Excelce Destek Ekibi
  • Puan +1/-0
  • Ofis Excel 2003 / Ofis Excel 2010
  • Ad Soyad: Mahir
  • İl / İlçe: Uşak
Ynt: Formüle diğer sütunları dahil etme yardım
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2012, 08:48:53 »
Ali bey dediğiniz de iş değişir.
Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak! Mustafa Kemal ATATÜRK