SORU ve CEVAPLAR (Yazılabilir) > Çözülen Excel, Vba, Makro, Formül vb. Soruları

Saat dakika saniye salise toplama çıkarma nasıl yapılır? [Çözüldü]

(1/3) > >>

excelcim:
Merhaba, herkese. Ben birçok sitede araştırma yaptım ancak bir türlü salise çıkarma formülünü bulamadım. Saliseyle ilgili bulduğum benzer formüller de sonuç vermedi. Benim yapmak istediğim şu;

A1= 15:49:21:920
B1= 23:32:53:080
C1 = B1-A1

Bu formülü bilen varsa lütfen cevaplayabilir mi?

Bülent Öztürk:
Merhaba Uğur Bey.

A1'e --> 15:49:21,920 yazıp hücre biçimlendirmesini ss:dd:nn,000 şeklinde yapın.
B1'e --> 23:32:53,080 yazıp hücre biçimlendirmesini ss:dd:nn,000 şeklinde yapın.
C1'e -->  B1-A1 yazıp hücre biçimlendirmesini ss:dd:nn,000 şeklinde yapın.

excelcim:
Çok teşekkür ederim, Bülent Bey. Dediğiniz gibi yapınca oluyor ancak benim istediğim saliseden önce virgül (,) değil iki nokta üst üste ( : ) olması gerekiyor. Ben bu zamanı bir yerden kopyalayarak alıp aralarındaki farkı hesaplamam gerekiyor. Çok fazla zaman bilgisi olduğundan hepsini değiştirmek çok zamanımı alır. Bu çıkarma işlemini iki nokta üst üste ile yapabilmenin bir yolu var mı?

Bülent Öztürk:
Çok sağlıklı olur mu bilemiyorum ama şu şekilde dener misiniz?

--- Kod: ---=ZAMANSAYISI(SOLDAN(B1;8)&","&SAĞDAN(B1;3))-ZAMANSAYISI(SOLDAN(A1;8)&","&SAĞDAN(A1;3))
--- Kod sonu ---

Not:
Uğur Bey, yazım kurallarına uymaya özen gösterelim, cümlelerin ilk harflerini büyük yapalım lütfen!

excelcim:
Olmadı Bülent Bey. C1'in formatını değiştirmezsem sonuç 0,321888426 oluyor ancak C1'in formatını ss:dd:nn,000 yapınca tekrar virgüllü sonuç çıkıyor; 07:43:31,160 . Yardımınız için çok teşekkür ederim. Herhalde tüm girdileri virgülle değiştirmem gerekecek. İyi çalışmalar.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git