SORU ve CEVAPLAR (Yazılabilir) > Microsoft Excel, Vba, Makro, Formül vb. Soruları

Excelde Maliyet Hesaplama Programı

(1/17) > >>

by_ufuk:
Herkese Merhaba,
Excelde maliyet hesabı yapabileceğim bir çalışma hakkında yardım almak istiyorum. Daha önce yapılan maliyet hesabı çalışmalarını inceledim ancak benim istediğim daha doğrusu işime yarayacak tarzda bir çalışma bulamadım.
Eklediğim dosyayı tanıtayım;

HamM. List ve Recete adında iki sekmeden oluşuyor.

HamM. List sekmesinde gerekli olan hammade ve yarımamül listesinin birim fiyatları ve fiyat cinsleri giriliyor.

Recete sekmesinde imalatı yapılacak olan ürünün hangi malzemelerden ve ne miktarda gereksinim olduğu bilgisi giriliyor.
Recete sekmesinde bulunan başlıkların ne işe yaradığını açıklayayım;

Stok Kodu: A1 hücresine reçetesi açılacak olan ürünün kodu yazılıyor. Buraya yazılan ürün kodunun gerekli reçete bilgileri girilip KAYDET yaptıktan sonra veritabanına kaydedecek. Daha sonra yine aynı A1 hücresinde veritabanında reçetesi açılmış olan stok kodlarını açılır liste halinde görmemiz lazım. Bu özellik daha önceden reçetesi açılmış olan bir stok kodunun reçete bilgilerinde değişiklik yapmaya yarayacaktır.

YM Cinsi (A4): Bu hücreye istenilen bilgi kullanıcı tarafından yazılabilecek. KAYDET butonuna basıldıktan sonra hangi stok kodunun reçetesinden yazılmış ise veritabanında oraya kaydedilmiş olacak. A1 hücresinden daha önce reçetesi açılmış olan stok kodu çağırıldığı zaman YM Cinsi sütununda yazılmış bilgi veritabanında çağırılacak.

YM Kodu (B4) : Bu hücrede şuan veri doğrulama yolu ile HamM. List sekmesinde bulunan Stok Kodlarından istenilen yarımamül kodu seçilebiliyor.

YM İsmi (C4) : YM Kodu hücresinde yazılan yarımamül kodu seçildiği taktirde bu hücreye o seçilen yarımamül kodunun ismi yazılacak. Şuan bu işlemi formül ile hallettim ama makro ile yazılması daha sağlıklı olacaktır.

Gramaj - Adet (D4) : İlgili yarımamülün kaç adet yada kaç gram olacağının bilgisi girilecek.

B.Maliyet Fiyatı (E4) : İlgili yarımamülün HamM. List sekmesinde bulununan birim fiyatını buraya ekleyecek.

B.Maliyet Fiyat Cinsi (F4) : İlgili yarımamülün HamM. List sekmesinde bulununan birim fiyat cinsini buraya ekleyecek.

TL (H4) - $ (I4) - € (J4) : İlgili yarımamülün birim maliyet fiyatı ve cinsine göre adet*maliyet hesabını farklı kurlarda buraya yazacak. Bu işlemi de şuan formülle hallediyorum ama makro olması daha sağlıklı olacaktır.

Toplam Maliyet (G17) : H4 - I4 - J4 hücrelerine yazılan maliyetlerin toplamını alabileceğimiz bir hücre olacak.

Kayıt Yapan (G1) : Yapılacak olan bu maliyet hesabı çalışmasını açmak isteyenler kendi şifreleriyle programı açabilecektir. Buna bağlı olarak o reçetede kim değşiklik yaparsa o kullanıcının ismini bu hücreye yazacak ve buraya yazılan bilgiye dışardan müdahale edilemeyecek.

Kayıt Tarihi (G2) : Kayıt Yapan hücresinde belirtilen özellik bu hücre için de geçerli olacak.

Eski Maliyet (G3) : Bu hücreye de dışardan müdahale edilemeyecek. Daha önceden reçetesi girilmiş olan bir ürünün değişiklik yapmadan önceki maliyet bilgilerini görebileceğimiz bir hücre olacak. Bu sayede yeni maliyet ile eski maliyet arasındaki farkı gözlemleyebileceğiz.

[Forum yazılım güncelleme esnasında sorun oluştuğundan eklendi silinmiştir.]

by_ufuk:
Galiba herkes yoğun o yüzden kimse konu ile ilgilenmiyor. :-\

Bülent Öztürk:
Merhaba Ufuk bey.  :)

Konu, iki satır kod ile yapılacak bir şey olmadığından, tatlı niyetine sona saklanıyor olabilir.  ;)

by_ufuk:

--- Alıntı yapılan: Bülent Öztürk - 23 Mart 2011, 16:33:09 ---Merhaba Ufuk bey.  :)

Konu, iki satır kod ile yapılacak bir şey olmadığından, tatlı niyetine sona saklanıyor olabilir.  ;)

--- Alıntı sonu ---

;D Haklı olabilirsiniz ama bu son geniş bir kavram değil mi?  :hımm

Bülent Öztürk:
Ufuk Bey,

--- Alıntı ---Toplam Maliyet (G17)
--- Alıntı sonu ---
Hep bu hücre mi olacak?
YM sayısı bu satırı geçecek kadar artabilir mi?

--- Alıntı ---Stok Kodu: A1 hücresine reçetesi açılacak olan ürünün kodu yazılıyor. Buraya yazılan ürün kodunun gerekli reçete bilgileri girilip KAYDET yaptıktan sonra veritabanına kaydedecek.
--- Alıntı sonu ---
Bu veritabanı nerede?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git