Personel & Zimmet Takip Programı (KZT-v.5) foruma eklenmiştir. 
http://www.excelce.net/forum/index.php?topic=1676.0

Gönderen Konu: Dropdown listesi ile scenariomanager kontrol etmek.sub function not defined hata  (Okunma sayısı 7091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canco

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: can corakci
  • Doğum Yılınız: 1983
  • İl / İlçe: istanbul
  • Office Versiyonunuz: 2010
VBA konusunda yeni olduğumdan dolayı bazı konularda sizlerden yardım bekliyorum.

Ekte göndermiş olduğum excel dosyasında yapmak istediğim şey, hazırlamış olduğum dropdown listesinden seçmiş olduğum günlere göre scenario manager ile tanımlamış olduğum başka bir hücredeki kat_sayı olarak adlandırdığım hücredeki değerlerin değişmesini istemekteyim. Örnek olarak dropdown listesinden pazartesini seçtiğim zaman kat_sayı değeri 10, salı seçtiğim zaman kat sayı değeri 20 gibi değerlerin otomatik olarak değişmesini istiyorum. Bunun için ufak bir vba kodu yazdım kodu run ettiğim zaman "sub or function not defined hatası vermekte. Acaba nerde yanlış yapıyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla, iyi çalışmalar dilerim...

Çevrimdışı Hüseyin Çoban

• Excelce.Net Yönetici
  • *
  • Puan +11/-0
  • Ad Soyad: Hüseyin Çoban
  • İl / İlçe: Denizli
  • İşletim Sisteminiz: Windows 7 - 64 bit
  • Mesleğiniz: Ü.Tğm.
  • Office Versiyonunuz: Office 2007 TR
. . .

Merhaba Can Bey.
Aşağıdaki kodları boş bir modüle yapıştırdıktan sonra,
DropDown açılır kutusuna makro atayarak deneyiniz.

Kod: [Seç]
Sub kod_bir()

If Range("f4") = "1" Then
Range("f15") = "10"
Else
End If

If Range("f4") = "2" Then
Range("f15") = "20"
Else
End If

If Range("f4") = "3" Then
Range("f15") = "30"
Else
End If

If Range("f4") = "4" Then
Range("f15") = "40"
Else
End If

If Range("f4") = "5" Then
Range("f15") = "50"
Else
End If

End Sub

. . .

Çevrimdışı canco

• Excelce Onbaşı
  • **
  • Puan +0/-0
  • Excel'den Daha Fazlası!..
  • Ad Soyad: can corakci
  • Doğum Yılınız: 1983
  • İl / İlçe: istanbul
  • Office Versiyonunuz: 2010
Sayın Hüseyin Hocam,

Öncellikle yardımınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Göndermiş olduğunuz kodu inceledim.
Göndermiş olduğum excel dosyası sadece bir örnek çalışmaydı. O yüzden ordaki haftanın günleri sadece bir örnek çalışma olarak düşünmüştüm. VBA kodunundaki problemi çözmem akabinde çalışma sayfasındaki veriler daha artacak ve dropdown listesinden seçmiş olduğum şeye göre ilgili yerdeki değerlerin değişmesini istemekteyim. Şu an sizin yazmış olduğunuz kod bu örnek çalışma için çalışır durumda fakat veri sayfasındaki değişkenlerin artması sonucu bu şekilde elle tek tek koda girmek çok vakit kaybı olacaktır.  Tam olarak yapmak istediğim konu ile ilgili yeni bir excel dosyası gönderiyorum. Burda kısa bir  Mik.(mikrofon) datası bulunmakta. Farkı frekans değerleri için farklı kat sayı değerleri var. Dropdown listesinden seçmiş olduğum mik. tipine göre ilgili frekanslar için değerlerin değişmesini istemekteyim. Bunla ilgili örnek bir çalışma bulmuştum orda da bu tarz bir işlemi ufak bir vba kodu ile çözmüş. Benzer bir kod yazmama ragmen ilk gönderdiğim excel dosyasında daha önceden bahsetmiş olduğum sorun ile karşılaştım. Belirtmek isterimki illaki VBA ile sorunu çözmem gerekmiyor. Fakat Mik. veri tabanı sürekli artacağından dolayı daha pratik bir yol izlemem benim için daha iyi olacaktır. Umarım yapmak istediğim şeyi ve yaşadığım problemi iyi ifade edebildim. Size ekte hem yeni hazırladığım (şu an bahsetmiş olduğum konuya dair-deneme.xlsx) ve bulmuş olduğum(prensip olarak aynı çalışma tarzına sahip olmasını istediğim-Drop-Down-List-and-Scenario-Manager.xlsx) excel dosyalarını gönderiyorum.

Tekrardan çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla